Naše story

V roce 2016 jsem se já, Tereza Vašnovská, pro děti rozhodla znovu vytvářet to, co nám samotným pomohlo prožít nezapomenutelné dětství – prostor pro seznamování se, prostor pro kreativitu, lumpárny, zábavu i soutěživost. Oprášila, upravila a vymyslela jsem desítky her, které se vejdou na každý městský chodník a pomohou dětem rozvíjet logické myšlení, početní dovednosti, motoriku, fyzickou zdatnost a také sociální vazby.

Věděli jste, že díky meziročně narůstající dětské úrazovosti se neustále zpřísňují normy Evropské unie, které zavazují obce k vytváření bezpečnějších a bezpečnějších dětských hřišť? Není tak divu, že se z ulic ztrácí malá hřiště a jejich nahrazení je pro obce časově i finančně náročné. Rodiče mají na své ratolesti méně a méně času. Děti i pod tlakem doby mizí domů k počítačům, na kterých je vždy dost her a vždy dost kamarádů, se kterými si mohou hrát. Hrou s počítači, tablety a mobily však ztrácí odhady vzdáleností v reálném „3D“ světě. S málo pohybem pak souvisí obezita, potíže s páteří a se svaly obecně, s horším vnímáním prostoru souvisí častější úrazy, na ty opět reagují parametry dětských hřišť, což roztáčí nelichotivou spirálu. Právě ta nás vedla k projektu, který dětem trochu pomůže jít proti proudu, více se hýbat a poznávat schopnosti svého těla.

V květnu 2017 jsme s Markétkou Lindovskou (moc děkuji) jak díky nápadu, tak díky podnikavému duchu vyhráli první místo v prestižní Start-upové soutěži T-mobile rozjezdy za Moravskoslezský kraj. Svůj příběh jsem za několik měsíců dopodrobna vylíčila v řadě médií. Těchto článků si cením nejvíce a pokud začátky Her na chodník chcete poznat blíže, přeji vám příjemné počtení. V článcích už se ale nepsalo, že nás ještě ten rok potkala velká tragédie v podobě mizející barvy. Výrobcem garantované roky se zcela minuly a místo dvou let jsme po dvou měsících měli hned několik zakázek na komplexní renovaci.

… a tak nastala éra docela dlouhého
testování různých technologii …

Když jsem konečně našla zajímavou barvu s velmi ochotným týmem ve výrobě, bylo mi doporučeno aplikovat barvu pistolí. Po několika spálených kouscích z Hornbachu jsme se s manželem rozhodli investovat do dodávky s elektrocentrálou, kompresorem a speciální pistolí nemalé peníze. Dodnes si pamatuji, jak jsem v roce 2018, úplně samotná, v pátém měsíci těhotenství, obrečela nefunkční vybavení. Ani po několika hodinách snažení (navíc na přímém slunci a s těžkou nevolnosti) se mi nedařilo ten krám rozjet tak, jak bylo žádoucí. Vyrazila na dlouhou cestu zpátky domů s velkou depkou. Nicméně jsme to zvládli a celý rok 2018 jsem brázdila české dálnice nejdřív samotná, nakonec až s osmi členným týmem. A právě holky z týmu mě nakonec přesvědčily, že se na celou tu investici vykašleme a budeme hry kreslit s obyčejnými štětci, které nedělají kravál, neucpávají se a umožňují práci ve více lidech najednou.

Na první hřiště se mnou moje milovaná Zoe jela ještě v šestinedělí a já jsem byla ta nejvděčnější máma za to, jak je zlatá.

I v roce 2019 se mnou brázdila různá města. Ještě dva týdny před narozením brášky testovala Prostějovskou dráhu vytvořenou podle virálního videa.

Ani mateřská se dvěma dětmi nepřerušila tvorbu chodníkových hřišť a naopak podnítila velkou spoustu nových nápadů.

S dostatečným prostorem na jejich realizaci se Hry na chodník v roce 2023 dočkaly velké inovace v podobě termoplastů a rebrandingu, ve kterém se konečně odráží ta největší motivace pokračovat i přes všechny překážky. Mí dva šikovní parťáci a obecně i chuť budovat rodinou firmu, která dává svobodu mi osobně, do jisté míry celé naší rodině i dalším lidem z týmu. Určitě bych nechtěla tvrdit, že jsem dokonalá máma a mé děti díky mé práci o televizi ani nezavadily. Naopak. Nicméně díky Hrám na chodník i doma vím, jak podporovat vývoj hrubé motoriky, a užívám si chvíle s křídou v ruce a mobilem zahozeným v trávě. Budu moc ráda, když se k nám přidáte ať už jako fanoušek, rodič, učitel, zastupitel či úředník.