Snad každý z nás v dětství alespoň jednu „opič dráhu“ absolvoval. Série úkolů, pohybů a akcí, které musí hráč splnit co nejpřesněji za co nejkratší čas. Málo kdo si ale uvědomí, že tato hra má naprosto geniální vliv na rozvoj fyzických schopností.
Fantazii se meze nekladou, přesto za základní prvky správné dráhy považujeme
- sprint
- „side step“ – rychlé střídání nohou,
- skoky na jedné noze,
- skoky snožmo a
- balancování – chůze po rovné čáře.
Tyto prvky můžete prozkoumat na výše vložených obrázcích. Dítě od 5 a více let by mělo všechny bezproblémově zvládnout. S přibývajícím věkem je možné podporovat soutěživost a zvyšovat náročnost časovým limitem nebo dodatečnými pravidly (například závěrečný běh pozpátku).
Zrcadlící se dráhy
Pokud to prostor umožní, doporučujeme vytvořit vedle sebe dvě shodné, zrcadlící se dráhy. Děti u školy i venku mezi domy tak mohou srovnávat své výkony a pochopit osovou souměrnost na praktické ukázce. Minimální nároky na šířku jedné dráhy se pohybují okolo jednoho metru. Dvě vedle sebe ležící dráhy se tedy vejdou i na 2,5 m široký chodník ve chvíli, kdy je dráha přímočará a nezahýbá jako příklady výše. Jednoduše řečeno, řešení se vždy může přizpůsobit podmínkám konkrétního místa.
Další úkoly
Pokud je místa dostatek, dráhy mohou narůstat na objemu a kreativních prvcích. Na základě četných tipů z řad pedagogů máme připravenu:
- chůzi po špičkách,
- račí chůzi,
- chůzi a la kačenka,
- žabí skoky,
- hvězdy,
- žebřík,
- přeskoky čáry sounož a další.