Každá hra, jiný příběh

Podzimní měsíce se u nás nesou ve znamení příprav na další sezónu. Pečlivě dumáme, hledáme a inspirujeme se pro tvorbu dalších her. Prozatímní většina her vznikla na základě studia rozvoje motorických dovedností u dětí, díky četným konzultacím s pedagogy a podle vzpomínek na dětství. Řadu her jsme sami hráli jako malí, o jiných nám řekli známí. Právě tak to bylo i se hrou, které říkáme „čokoláda“.

Nestandardní název hra získala podle svého tvaru připomínající tabulku čokolády. Základní pravidla jsou velmi jednoduchá. Hráč se postaví na start a začíná prvním, modrým, políčkem. V něm je podle náročnosti kategorie město (pro starší děti) nebo barvička (pro ty menší). Cílem prvního kola je proskákat všechna políčka a s každým skokem vyslovit jiný příklad z první kategorie.

Příklad: starší děti budou v prvním kole mezi skoky odříkávat různá města (Praha – Ostrava – Brno – Třebíč – Paskov – Frýdek – Opava – Havířov)

Při úspěšném zvládnutí se posouvají na další kategorii a svého pokusu se ujímá další hráč. Hra se přizpůsobuje znalostem svých hráčů a pokud je její náročnost moc vysoká, mohou se slova dublovat a tím snížit jejich počet (př.: Ostrava – Ostrava – Paskov – Paskov – Opava – Opava – Havířov – Havířov). Své speciální kouzlo mají také políčka Hádanka a „slepec“ úplně na konci. Jaké? To prozrazujeme jen na vyžádání 🙂

Příběh čokolády

Maminka, která se s námi o návod na hru podělila, ji se svou dcerou začala hrát, aby holčičce pomohla s neoblíbeným učením. Do hry se brzy zapojila i dítka ze sousedství a vzájemná soutěživost zajistila přísun nových slov a pojmů. Každodenním procvičováním se zvyšoval dceřin všeobecný přehled a hlavně chuť (dokonce potřeba se učit).

Ty nejlepší věci v životě jsou úplně jednoduché!

Neděláme nic složitě. Naopak. Výhodou našich hřišť je jednoduchost, díky které dosáhneme s minimem maximálního přínosu. Přestože příběh každé hry je jiný, toto mají společné. Pokud vás tento článek zaujal, ozvěte se pro konkrétní informace jak můžeme spolupracovat.

Za titulní fotografii děkujeme Mojce J.